ریپورتاژ خبری

کیست مویی چگونه درمان می‌شود؟

سینوس پیلونیدال یا کیست مویی یک بیماری التهابی دردناک در پوست است که با ظاهر شدن یک کیست در پوست و ترشح چرک شناخته می شود. کیست مویی یک مشکل رایج است و درمان آن به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و جراحی، تنها روش درمان آن است.

کیست مویی چیست؟

کیست مویی که یک مشکل یکباره (حاد) یا عود کننده (مزمن) است، با درد همراه می شود و به درمان نیاز دارد. کیست مویی مزمن در صورت عدم درمان منجر به آبسه (حفره های متورم پر از عفونت) و حفره سینوسی (فضای خالی زیر پوست) تبدیل می شود. کیست مویی یک مشکل پوستی است که در چین وسط باسن – از دنبالچه تا مقعد – ایجاد می شود. این مشکل، به خصوص در حین نشستن می تواند بسیار دردناک شود. این کیست ها معمولا در اثر عفونت پوستی و رویش مو به داخل ایجاد می شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم

کیست مویی به صورت یک آبسه یا تاول است و درمان آن هم شامل مصرف آنتی بیوتیک، کمپرس گرم و درمان موضعی توسط کرم مو بر است. درمان موارد شدیدتر به کشیدن مایعات داخل آن یا تراشیدن نیاز خواهد داشت؛ کیست مویی مثل تاول های دیگری نیست که بتوان با آنتی بیوتیک از بین برد. اگر نشانه هایی با کیست مویی همراه شد باید با یک پزشک تماس بگیرید.

درمان کیست مویی

آنتی بیوتیک ها نمی توانند کیست مویی را درمان کنند، اما پزشک ها از روشهای دیگری هم برای درمان کیست مویی استفاده می کنند که در اینجا به برخی از آنها اشاره کرده ایم:

برش و تخلیه

این روش برای اولین کیست مویی ترجیح داده می شود. پزشک، برشی در کیست میزند و آن را تخلیه می کند؛ او در این روش، فولیکل مویی را بیرون می کشد و زخم را باز می گذارد و آن را با پانسمان می پوشاند.

مزیت این روش به سادگی و تحت بیحسی موضعی اجرا می شود.

عیب باید پانسمان را تا خوب شدن محل کیست ادامه دهید، که ممکن است تا ۳ هفته طول بکشد.

مارسوپیالیزیشن

پزشک در این روش، برشی در کیست میزند و کیست، پرک یا موی درون آن را تخلیه می کند. سپس لبه های برش را برای تشکیل یک کیسه، به لبه های زخم می دوزند.

مزیت یک فرایند سرپایی تحت بیحسی است. همچنین این فرایند به برش کوچکتر و سطحی تری نیاز دارد و لازم نیست که پانسمان آن را هرروز عوض کنید.

عیب بهبود آن در حد ۶ هفته طول می کشد و به پزشکی که برای انجام آن آموزش تخصصی دیده باشد، نیاز دارید.

برش، تخلیه و بستن زخم

برش، تخلیه و بستن زخم

کیست مویی در این روش باز و تخلیه می شود، اما باز نخواهد ماند.

مزیت با توجه به بستن این زخم، نیازی به پانسمان مداوم آن بعد از جراحی وجود ندارد.

عیب – احتمال بازگشت مشکل بعد از این درمان بالاتر است. تخلیه کل این کیست به این روش سخت است. این روش معمولا در اتاق عمل و توسط یک جراح متخصص انجام می شود.

از روشهای جراحی دیگر می توان به تخلیه کامل کیست و بریدن دیواره های کیست به همراه مسیر موی برگشته، استفاده از چسب فیبرین، و یا تنها تخلیه بافت بیمار و کیست با نمونه برداری پانچی اشاره کرد.

در خانه چه کمکی می توانم به درمان کیست مویی بکنم؟

تنها راه خلاصی از شر کیست مویی، انجام جراحی های جزئی است اما با چند کار در خانه می توانید به کاهش درد و سوزش آن کمک کنید. می توانید چند مرتبه در روز از کمپرس گرم و مرطوب استفاده کنید. گرما به تخلیه چرک و خشک شدن کیست کمک می کند؛ این موضوع به کاهش درد و خارش کمک می کند. همچنین می توانید از نشستن در آب گرم استفاده کنید. اگر کیستتان درد دارد، می توانید مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مثل ایبوپروفن را در نظر بگیرید.

آیا می توانم کیست را بترکانم؟

کیست مویی شبیه به جوش است و بعضی ها را وسوسه می کند که آن را با انگشتانشان بترکانند، اما ترکاندن کیست مویی باعث ترمیم مشکل نمی شود. یادتان باشد که کیست مویی پر از مو و آلودگی های دیگری غیر از چرک است و نمی توانید آنها را با فشردن بیرون بیاورید.

محل تشکیل کیست مویی باعث می شود که نتوانید به کار خودتان نظارت داشته باشید و احتمال ایجاد عفونت و باقی ماندن جای زخم نیز وجود خواهد داشت.

آیا به جراحی کیست مویی نیاز دارم؟

اگر کیست مویی مزمن دارید و یا بدترشدن آن باعث شده که حفره سینوسی در زیر پوستتان تشکیل شود، مشکلتان جدی است و شاید به جراحی تخلیه کیست نیاز داشته باشید. سپس، جراح ممکن است زخم را باز بگذارد تا آن را پانسمان کنید (گاز استریل داخل آن قرار دهید) یا بخیه کند یا از یک فلپ پوست (پوست قسمت سالمی از پوست) استفاده کند.

اگر باید جراحی کنید، مراقبت مناسب از زخم برای جلوگیری از عفونت آن اهمیت بالایی پیدا می کند. پزشکتان درباره نحوه مناسب نظافت زخم (شامل تراشیدن این ناحیه) و زمان پوشاندن زخم به شما آموزش خواهد داد. آنها همچنین درباره علائم هشداردهنده وجود عفونت و زمان تماس با پزشک نیز با شما صحبت خواهد کرد.

چطور می توانم از بروز کیست مویی جلوگیری کنم؟

بعد از جراحی تخلیه کیست مویی می توانید از بعضی کارها برای کاهش خطر بروز مجدد آن استفاده کنید. اول سعی کنید تا از نشستن طولانی مدت خودداری کنید تا بر ناحیه تشکیل کیست مویی فشار وارد نکنید. اگر لازم است که برای کارتان، اکثر روز را بنشینید، سعی کنید تا به طرفین حرکت کنید و هر ساعت هم کمی بلند شوید و راه بروید.

حمل بار اضافه هم شما را بیش از پیش مستعد بروز کیست مویی می کند. پزشکتان می تواند از تاثیر اضافه وزن بر روی کیست مویی برایتان بیشتر بگوید.

در نهایتا سعی کنید که بین باسنتان را حتی المقدور تمیز و خشک نگه دارید. پوشیدن لباس اندازه بدنتان هم می تواند از تجمع عرق در این محل جلوگیری کنید. از طرفی سعی کنید، موهایی که در نزدیکی دنبالچه رشد می کند را تمیز کنید.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا