بیماری های مقاربتی

نقش ویروس هرپس سیمپلکس در بیماری دوقطبی

 نقش ویروس هرپس سیمپلکس در بیماری دوقطبی

نقش ویروس هرپس سیمپلکس در بیماری دوقطبی اخیراً توسط برخی از پزشکان مورد بررسی قرار گرفته و نتایج مهمی در خصوص ارتباط بین این دو بیماری حاصل گشته است. بر اساس نتایجی که از این تحقیقات حاصل شده است، در سلول‌های عصبی افرادی که بیماری دوقطبی دارند، ویروس HHV-6 مشاهده شده است.

اختلال دوقطبی چیست؟

اختلال دوقطبی که در گذشته به آن افسردگی مانیک نیز گفته می‌شد، حالت روحی و روانی است که طی آن فرد در یک دوره زمانی، چند احساس مختلف را تجربه می‌کند. به عنوان مثال، گاهی اوقات خیلی خوشحال و گاهی اوقات خیلی غمگین است.

این بیماری گاهی اوقات خود را در غالب افسردگی شدید و یا شیدایی نشان می‌دهد. به همین خاطر تشخیص درمان و آن باید توسط افراد آگاه و متخصص انجام گردد. چرا که گاهی اوقات این اختلال با نوسانات خلق در صورتی که فرد در حالت افسردگی قرار گرفته باشد، احتمالاً به شدت احساس تنهایی خواهد کرد. اما زمانی که در حالت شیدایی به سر ببرد، احساسات وی چندین برابر حالت نرمال بوده و فرد معمولاً پریشان است.

مدت زمانی که فرد هریک از این حالات متضاد را تجربه می‌کند، معمولاً بین چند ساعت تا چندین هفته متغیر است. البته توجه داشته باشید که پایین و بالای زندگی که معمولاً موجب تغییرات خلق‌وخوی افراد می‌شود، لزوماً به معنای بیمار بودن آن‌ها نیست. این نوسانات روحی، زمانی نگران کننده می‌شود که فرد در بین دو حالت گفته شده، به هیچ وجه حالت نرمال و طبیعی را تجربه نکرده و مدام بین این دو حالت در نوسان است.

انواع اختلال دوقطبی

دسته اول، حالتی است که فرد حالت شیدایی را با شدت زیادی تجربه می‌کند. دسته دوم، حالتی است که فرد هیپومانیا یا همان شیدایی خفیف را تجربه می‌کند.

ویروس هرپس سیمپلکس چیست؟

ویروس هرپس سیمپلکس یک عفونت ناشی از HSV است. این ویروس می‌تواند بخش‌های مختلف بدن مانند دستگاه تناسلی، مقعد، پوست، لب و .. را تحت تأثیر قرار دهد. مشابه با زگیل تناسلی، ویروس تبخال نیز یک ویروس با عمر طولانی است که در برخی موارد طی چندین سال پنهان باقی می‌ماند. برخی از علائم رایج و شایع این بیماری عبارت است از تاول ، زخم ، درد هنگام ادرار و ترشحات واژن است.

مهم‌ترین نکاتی که در مورد ویروس هرپس سیمپلکس باید بدانید

  • دو نوع ویروس تبخال سیمپلکس وجود دارد: HSV-1 (تبخال نوع ۱ ، یا تبخال دهان) و HSV-2 (تبخال نوع ۲ یا تبخال دستگاه تناسلی).
  • بیش از ۵۰ درصد از مردم ایالات‌متحده HSV-1 دارند.
  • حدود ۱۵.۵ درصد از افراد در ایالات‌متحده ۱۴-۴۹ ساله مبتلا به HSV-2 هستند.
  • رابطه جنسی دهانی، با افرادی که در اطراف دهان خود تبخال دارند، خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهند.
  • ابتلا به تبخال دستگاه تناسلی از طریق توالت فرنگی غیر ممکن است.
  • نشانه‌های ابتلا به این ویروس، بعد از ۴ روز ظهور می‌کنند.
  • ویروس هرپس سیمپلکس در دفعات اول سریع درمان می‌شود. اما در صورتی که به صورت مکرر فرد به این ویروس مبتلا شود، درمان هر دفعه طولانی‌تر می‌شود.

 

بر اساس مطالعاتی که توسط مراکز درمانی و تحقیقاتی انجام شده است، حدود ۵ درصد از بزرگ‌سالان در طول دوره زندگی خود، یک دوره از افسردگی را تجربه می‌کنند. دلیل ابتلا به افسردگی هنوز توسط متخصصین مشخص نشده است. اما به نظر می‌رسد که عوامل محیطی و ژنتیکی در ابتلا به افسردگی بی‌تأثیر نیستند.

اما تحقیقات جدید، از نقش ویروس هرپس سیمپلکس در بیماری دوقطبی صحبت می‌کنند. بر اساس نتایجی که از سوی این مراکز تحقیقاتی منتشر شده است، در سلول‌های مغزی افرادی که دوقطبی دارند، نمونه‌ای از سلول‌های Purkinje که به تبخال HHV-6A آلوده شده‌اند، مشاهده می‌شود. نورون‌های Purkinje سلول‌های مهاری مغز واقع در مخچه انسان هستند، که وظیفه کنترل حرکت، عضلات، تعادل بدن را بر عهده دارد.

اما تأثیر و نقش ویروس هرپس سیمپلکس در بیماری دوقطبی چیست؟

گرچه هنوز به طور مشخص نقش ویروس هرپس سیمپلکس در بیماری دوقطبی تعیین نشده است، اما بر اساس تحقیقات میدانی که انجام شده است، ویروس HHV-6 در سلول‌های مغزی افرادی که مبتلا به اختلال دوقطبی هستند، دیده می‌شود.

بر اساس نتایج این آزمایشات، نه تنها عوامل ارثی، خطر ابتلا به انواع اختلالات روحی و روانی را افزایش می‌دهند، بلکه عوامل محیطی نظیر همین ویروس نیز موجب ایجاد التهاب عصبی می‌شوند.

بنابراین، می‌توان گفت که ویروس HHV-6 می‌تواند سلول‌های مغزی را آلوده کرده و باعث اختلالات شناختی و خلقی شود. البته نتیجه این تحقیقات، هنوز به طور قطع تائید نشده است. به همین خاطر محققان همواره در تلاش هستند تا از چگونگی تأثیر این ویروس بر عملکرد سلول‌های عصبی مغزی، مطلع شوند.

 

 

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا