ریپورتاژ خبری

عمل اسلیو معده

در این مقاله می خواهیم به بررسی عمل اسلیو معده و مطالب مربوط به آن بپردازیم. با ما باشید.

 مقدمه

چاقی به عنوان یک بیماری قرن همیشه یکی از مهمترین مسائل روز بوده است. چاقی علاوه بر مشکل جسمی، منشا بسیاری از بیماری ها مانند بیماری های قلبی عروقی هستند. همچنین افراد چاق بیشتر دچار فشار خون، دیابت، آرتروز و بسیاری از بیماری ها هستند.

برای کاهش وزن و خلاص شدن از چاقی راه های زیادی وجود دارد، مثل رژیم، ورزش، جراحی های لاغری، که عمل اسلیو معده یکی از انواع عمل ها است.

عمل اسلیو معده چیست؟

چاقی یک بیماری شایع در سراسر جهان است  که با شاخص توده بدنی بیشتر از ۳۰ مشخص می شود. عمل اسلیو معده Dr salimi یک روش جدید و موثر برای کاهش وزن است.

جراحی اسلیو از سال ۱۹۹۰ انجام می شود. این عمل در سال ۱۹۹۹، به وسیله جراحی لاپاراسکوپی اسلیو معده توسط دکتر رن و همکارانش انجام شد. عمل اسلیو معده در ابتدا به عنوان اولین مرحله در BPD (انحراف پانکراس بیلیو) یا (بای پس معده Roux en-y) RYGB در بیماران با خطر بالا انجام شد، اما جراحان به تدریج دریافتند که جراحی اسلیو معده می تواند به عنوان یک عمل مستقل مورد استفاده قرار گیرد و حتی  می تواند مرض چاقی را درمان کند.

عمل اسلیو معده یکی از عمل های کاهش حجم معده است.  در جراحی اسلیو معده، حدود ۸۰٪ از حجم معده برداشته می شود که شامل قسمت الاستیک معده و بخشی از معده است که هورمون اشتها را ترشح می کند.

بیمارانی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار دارند، به دلیل کوچک شدن حجم معده و از بین بردن هورمون گرلین (هورمون اشتها) تمایل بسیار کمی به مصرف غذا دارند.  کاهش چشمگیر اندازه معده بعد از عمل اسلیو به این معنی است که حجم معده شما کم شده و تقریباً به اندازه نصف فنجان در هر وعده غذایی گنجایش دارد. (معمولا در اوایل عمل اسلیو معده به این ترتیب است.)

در نتیجه کاهش مقدار غذای مصرفی به دلیل محدود بودن حجم معده، میزان کالری دریافتی کاهش می یابد و این تغییرات باعث کاهش وزن پس از جراحی اسلیو معده می شود.

عمل اسلیو معده علاوه بر کاهش وزن، بسیاری از بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت، فشار خون، آپنه خواب و غیره را بهبود می بخشد.

این عمل برای افرادی که چاقی مفرط دارند، مناسب است. افراد مبتلا به چاقی، افرادی هستند که BMI بالای ۴۰ دارند.

مزایای عمل اسلیو معده

از مهمترین مزایای جراحی لاغری با اسلیو معده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش وزن در طی ۱۸ ماه پس از جراحی اسلیو معده
 • حفظ روده در دستگاه گوارش
 • بی اشتهایی در اکثر بیماران و کاهش احساس گرسنگی بعد از جراحی
 • زمان کوتاه جراحی که بیش از یک ساعت طول نمی کشد.
 • نیازی به قرار دادن اجسام خارجی در بدن نیست.
 • مدت زمان اقامت بیمار در بیمارستان یک تا دو شب است.
 • جراحی لاپاراسکوپی که برای بیمار دردناک نیست.
 • بی اشتهایی بعد از جراحی اسلیو معده، که باعث کاهش وزن نمی شود.

همه این ها از جمله مزایا ی جراحی اسلیو معده است.

مراحل جراحی اسلیو معده

مراحل جراحی اسلیو معده

در ابتدا، فرد بیهوش می شود. سپس برش های بسیار کوچکی را بر روی قسمت های مختلف شکم بیمار ایجاد می کنند. آن ها شکم را با گازهای ایمن پر می کنند تا دید بهتری به پزشک بدهند.

مهمترین ابزار این عمل، لاپاراسکوپی است که با آن پزشک، تصاویر داخل شکم را روی مانیتور می بیند.

بخشی از معده که باید برداشته شود؛ شامل مفاصل، از جمله رگ های خونی و بافت چربی و … است. بخشی که باید برداشته شود، با خط بخیه از انواع دیگر جدا می شود. سپس خط بخیه را می دوزند.

متخصصین جراحی، قسمت بزرگی از معده را می برند و آن را از شکم خارج می کنند. جراحان با کمک ابزار حرارتی، خون را متوقف می کنند. بعد از آن تجهیزات پزشکی از شکم خارج می شود. سپس زخم ها و برش ها با کمک بخیه، دوخته می شوند. سپس زخم ها و بخیه ها را بانداژ می کنند.

در آخرین گام، بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می شود تا از نظر علائم حیاتی کنترل شود.

رژیم غذایی و مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده

رژیم غذایی و مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده

یکی از مهمترین قسمت های هر روش، رژیم غذایی مناسب است.  به راحتی می توان گفت که یکی از رمزهای موفقیت جراحی اسلیو، رعایت رژیم غذایی توصیه شده توسط جراح لاغری است. افرادی که جراحی اسلیو معده انجام داده اند، باید مراحل مهم غذایی را که در زیر شرح داده شده را دنبال کنند.

 • مرحله اول در هفته اول تا دوم: مصرف مایعات و غذاهای آبکی

رژیم غذایی بعد از جراحی کاهش وزن تغییرات زیادی خواهد کرد.  با چشیدن مایعات و افزایش تدریجی جرعه جرعه، شروع کنید.  تمام نوشیدنی های مصرف شده در طول مراقبت بعد از عمل اسلیو، باید رقیق شده و بدون قطعات میوه یا موارد دیگر باشد.

برای مراقبت بیشتر از معده جدید، فقط بلافاصله بعد از جراحی اسلیو معده مجاز به نوشیدن مایعات مانند آب، شربت رقیق، چای (می تواند سبز، میوه یا چای گیاهی)، آب گوشت و آب سیب باشد.

سپس مصرف مایعات مغذی مانند شیر بدون چربی، سوپ رقیق، اسموتی های طبیعی و خانگی، آب بدون قند باید پس از جراحی اسلیو معده به رژیم غذایی اضافه شود.

سعی کنید حداقل ۲.۵ لیتر مایعات در روز بنوشید تا از کمبود آب بدن جلوگیری کنید.

 • مرحله دوم در هفته سوم تا چهارم: غذاهای نرم و سبک

در مرحله دوم مراقبت  بعد از عمل اسلیو، بعد از این که معده جدید توانست تحمل بیشتری در برابر غذا داشته باشد، می توانید خوردن غذاهای پوره ای را شروع کنید. غذا را باید خوب مخلوط کرده و له کنید تا ذرات بزرگی باقی نماند و به نظر، بافت ماست برسد.

سعی کنید وعده های غذایی خود را به ۴ تا ۶ وعده در روز تقسیم کنید. در هر یک از این وعده ها ابتدا یک تا دو قاشق غذاخوری مصرف کنید و به تدریج آن را به ۴ قاشق غذاخوری برسانید.

حتماً در هر وعده غذایی پروتئین داشته باشید. سعی کنید روزی نیم لیتر شیر بنوشید.  شیر باعث مخلوط شدن غذاها می شود، بنابراین آن را با هر وعده غذایی میل کنید.

 • مرحله سوم در هفته پنجم تا ششم: غذاهای نرم

در مرحله سوم مراقبت از معده بعد از عمل اسلیو، می توانید غذاهای نرم و برش خورده را به رژیم خود اضافه کنید.  برخی از غذاهایی که بیمار می تواند در این دوره مصرف کند عبارتند از:

 • گوشت چرخ کرده
 •  ماهی
 • اسپاگتی گل کلم
 • کمپوت های میوه ای
 • تخم مرغ زده شده
 • املت
 • سبزیجات پخته شده
 • برنج
 • ماکارونی

توجه داشته باشید که تعداد وعده های غذایی خود را به ۳ تا ۴ وعده در روز کاهش دهید و از میان وعده ها خودداری کنید.

 • مرحله چهارم در هفته ششم تا هشتم: رژیم طبیعی

بعد از ۶ هفته جراحی اسلیو معده، می توانید به رژیم غذایی عادی خود برگردید.

معده اسلیو شده جدید به شما امکان می دهد که تقریباً از هر نوع غذایی لذت ببرید. همچنین باید روزانه ۳ وعده غذایی منظم بخورید.

میزان کالری دریافتی روزانه باید بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلوکالری باشد.

نتیجه گیری

جراح چاقی، برای لاغری به منظور نجات فرد چاق از اضافه وزن شدید، زحمات زیادی می کشد.  وظیفه اصلی این عمل  به این صورت است که، حجم معده بیمار را کاهش می دهند تا او نتواند غذای زیادی بخورد.  عمل اسلیو معده برای درمان چاقی و بهبود بیماری های مرتبط با چاقی انجام می شود.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا