علائم بیماری اس تی دی (STD) چیست؟

آخرین تاریخ بروزرسانی: ۷ شهریور ۱۳۹۹

از کجا بفهمم STD دارم؟

بیماری اس تی دی یکی از بیماری‌هایی است که از طریق رابطه جنسی به فرد انتقال داده می‌شود. اما متأسفانه بسیاری از افراد به دلیل عدم آگاهی کافی در خصوص این بیماری و علائم STD به موقع متوجه آن نشده و برای درمان دیر اقدام می‌کنند.

علائم بیماری اس تی دی چیست؟

علائم بیماری اس تی دی معمولاً شامل خارش، زخم و بوی بد در ناحیه تناسلی و احساس درد در هنگام ادرار است.

اما سؤال مهمی که مطرح می‌شود این است که آیا نداشتن این علائم به معنی نداشتن بیماری STD است؟ جواب این سؤال منفی است! چرا که گاهی اوقات علائم این بیماری خفیف است و در برخی موارد با سایر بیماری‌های تناسلی مانند عفونت دستگاه تناسلی به اشتباه گرفته می‌شود.

از کجا بفهمم STD دارم؟

با توجه به اینکه در برخی موارد نشانه‌های این بیماری اصلاً نمود پیدا نمی‌کنند، بهترین روش برای آنکه متوجه شوید STD دارید یا نه، این است که به یک پزشک متخصص صبحت کنید. به وی مراجعه کنید و دلیل شک خود در رابطه با ابتلا به این بیماری را برای وی شرح دهید.

چرا باید بدانید که بیماری اس تی دی دارید یا نه؟

بر اساس آمار موجود، بیش از نیمی از افراد بزرگ‌سال در طول زندگی‌شان به این بیماری مبتلا می‌شوند. فرقی ندارد که علائم این بیماری در فرد نمایان شده باشد یا نه، می‌تواند این ویروس را به شریک جنسی خود انتقال دهد.

در برخی موارد، این ویروس اگر از نوع کلامیدیا و سوزاک باشد می‌تواند منجر به ناباروری، خصوصاً در زنان شود. گاهی اوقات این ویروس منجر به بیماری دیگری در فرد نظیر بیماری التهابی لگن (PID) می‌شود. در این شرایط احتمال اینکه زن دچار حاملگی خارج از رحم شود، بیشتر می‌شود.

سایر STD ها مانند سفلیس و HIV می‌توانند کشنده باشند. چرا که اگر فرد به سفلیس مبتلا شده باشد و به موقع از وجود آن مطلع نشود، دچار آسیب شدید در بخش مغز و سیستم عصبی و قلب می‌شود.

آزمایش اس تی دی چه زمانی باید انجام شود؟

پاسخ این سؤال که چه زمانی برای تشخیص اس تی دی باید آزمایش دهید، به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارت هستند از:

  • سن
  • جنسیت (زنان احتمالاً بیش از مردان مورد آزمایش قرار می‌گیرند زیرا احتمال ناباروری در زنان ناشی از این ویروس بیشتر از مردان است.)
  • تعداد شرکای جنسی
  • بارداری
  • شرایط برقراری رابطه جنسی (رابطه جنسی بدون کاندوم)

بنابراین می‌توان گفت که اگر زندگی جنسی فعالی دارید و تا کنون این آزمایش را انجام نداده‌اید، بهتر است که همین الان اقدام کنید.

آزمایش بیماری اس تی دی چگونه انجام می‌شود؟

برای انواع STD های مختلف آزمایش‌های متفاوتی وجود دارد. در برخی موارد نیاز به انجام آزمایش خون و در برخی مواد دیگر از آزمایش ادرار برای تشخیص این بیماری استفاده می‌شود.

در صورتی که رابطه جنسی دهانی و یا مقعدی دارید، حتماً پزشک خود را مطلع کنید. علاوه بر این به خاطر داشته باشید که انجام آزمایش پاپ اسمیر، لزوماً به معنای آزمایش STD نیست. پس انجام آزمایش‌های مربوط به این بیماری را جدی بگیرید.

مطلب پیشنهادی

بیماری‌های آمیزشی و دانستنی‌هایی درباره آن

بیماری های آمیزشی و دانستنی هایی درباره آن!

آخرین تاریخ بروزرسانی: ۹ شهریور ۱۳۹۹ جدول محتوابیماری‌های آمیزشیانتقال عفونت های آمیزشیعوامل خطرآفرین و پیشگیریآزمایش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *