ریپورتاژ خبری

تزریق چربی در صورت چه کاربردهایی دارد؟ چگونه انجام می‌شود؟

تزریق چربی به چهره به عنوان یکی از روش‌های جوانسازی و زیبایی صورت به حساب می‌آید که در این روش ابتدا لیپوساکشن بر روی بخشی از بدن که بافت چربی در آن موجود است انجام می شود و سپس چربی جمع‌آوری‌شده خالص‌سازی و … می‌شود و توسط سرنگ‌های کوچک به بخش‌هایی از چهره تزریق می‌شود. معمولا مناطق مورد نیاز برای تزریق عبارت است از گونه، اطراف سوراخ بینی، چین بینی، پیشانی، لب و گودی های زیر چشم.

تزریق چربی صورت روشی دائمی محسوب می‌شود. به طور معمول، تا ۷۰ درصد از سلول های چربی تزریق شده با موفقیت به بافت صورت پیوند می خورند، بنابراین نتایج این روش، طولانی تر از فیلرهای موقت است.

آیا مناسب پیوند چربی صورت هستم؟

با استفاده از تزریق چربی می‌توان تغییراتی که با افزایش سن در چهره ایجاد می‌شود را تا حدودی کاهش داد. به عنوان مثال کاهش حجم گونه، آویزان شدن صورت،  گودی زیر چشم ها و گونه  و نازک شدن پوست و را می‌توان با این روش اصلاح کرد. معمولا با افزایش سن چین و چروک در گردن ایجاد می‌شود، خطوط لبخند عمیق‌تر می‌شوند، لایه‌های چربی در گونه پایین آمده و کم می‌شود، لب حجم خود را از دست میدهد، و ابروها به حالت افتاده در می‌آید. معمولا علائم پیری از اواسط تا اواخر دهه بیست شروع به آشکار شدن می کند. تزریق چربی می‌تواند به طور موثری کاهش حجم ایجاد شده را برطرف کند.

اگر هنوز جوان هستید اما از برآمدگی‌های چهره خود نظیر گونه، پیشانی و چانه ناراضی هستید، تزریق چربی می‌تواند برای شما کمک کننده باشد.

دلایل تزریق چربی به صورت

اصلی‌ترین دلیل تزریق چربی، جوانسازی است. نواحی از چهره که برای تزریق چربی مناسب هستند عبارتند از:

  • بخش‌های گود یا فرورفته
  • فرورفتگی یا شیار زیر چشم
  • گونه هایی که پری و جوانی خود را از دست داده‌اند
  • لب‌های نازک و خط لبخند
  • چانه و خط فکی که حالت خود را از دست داده است

فواید تزریق چربی

در ادامه فواید تزریق چربی آورده شده است.

کاهش سلولیت

ایجاد سلولیت در بین افراد بسیار رایج است و علیرغم تلاش زیاد برای از بین بردن آن با رژیم غذایی و ورزش، حذف کامل آن بسیار دشوار است. زمانی که کاهش وزن باعث شل شدن و افتادگی پوست شود حتی ممکن است که باعث بدتر شدن سلولیت شود. با استفاده از انتقال چربی می‌توان برای پر کردن نواحی دارای سلولیت و صاف کردن بخش‌های ناهموار استفاده کرد.

کاهش علائم پیری در صورت و چانه

تزریق چربی صورت می‌تواند موجب کاهش علائم پیری روی صورت مانند چین و چروک، خطوط ریز و افتادگی پوست شود. علاوه بر آن این روش می‌تواند اسکارهایی مانند آکنه، سوختگی، زخم‌های ناشی از جراحی را تا حدودی اصلاح کند. مردانی که دارای چانه کوچک هستند نیز می‌توانند از این روش برای بزرگ کردن چانه خود استفاده کرده و خطوط فک خود را مردانه‌تر کنند.

بهبود سریع‌تر و عوارض کمتر

تزریق چربی نسبت به سایر روش‌های زیبایی نظیر لیپوساکشن و جراحی لیفت صورت، دوره نقاهت سریع‌تری دارد. همچنین چربی به دلیل اینکه از بدن شما گرفته شده است،  واکنش آلرژیک کمتری نسبت به سایر فیلرهای پوستی دارد.

ظاهر طبیعی و ماندگاری طولانی مدت

ظاهر طبیعی و ماندگاری طولانی مدت

تزریق چربی ظاهری طبیعی ایجاد می‌کند و همچنین اگر شما از سبک زندگی سالم نظیر ورزش منظم، خوردن غذاهای سالم، خواب باکیفیت و اجتناب از قرار گرفتن در معرض آفتاب پیروی کنید، می‌تواند تا چندین سال دوام بیاورد. این در حالی است که نتایج حاصل از سایر فیلرهای پوستی معمولاً فقط تا چند ماه باقی می‌ماند و برای حفظ ظاهر نیاز به تکرار دارد. همچنین برخی از فیلر‌های پوستی دارای مواد شیمیایی هستند که به ظاهر را مصنوعی می‌کنند.

روش انجام

هنگام تزریق چربی صورت، ابتدا تحت بیهوشی مناسب قرار می‌گیرید. اندازه بیهوشی و بی‌حسی وابسته به مقدار بافت چربی استخراجی و همچنین منطقه برداشت است. ابتدا با نوعی لیپوساکشن و کانول مخصوص، چربی به طور دقیق استخراج می‌شود، سپس آن را در داخل سانتریفیوژ  قرار می‌دهند. پس از آن با کیفیت‌ترین چربی برای وارد شدن به سرنگ ها آماده می‌شود. در نهایت چربی استخراج شده به ناحیه انتخاب شده برای انتقال تزریق می‌شود. فرآیند تزریق به صورت لایه‌ای و تا زمانی که نتیجه مطلوب حاصل شود، انجام می‌شود. برای برخی از مناطق، تزریق های متعدد ضروری خواهد بود.

انتظار چه چیزی را باید داشته باشیم؟

پس  از تزریق، دوره نقاهت را آغاز خواهید کرد. این نکته را بدانید که، دو ناحیه مختلف در بدن شما است که باید با دقت درمان شود: بخش مربوط به لیپوساکشن و همچنین محل تزریق. در صورتی که بخش بزرگ تری روی صورت تحت درمان قرار گرفته، ممکن است روند بهبودی طولانی تر شود. به عنوان مثال، تزریق چربی برای حجم‌دهی به لب معمولاً دوره بهبودی ۱ تا ۲ روزه دارد در حالی که دوره نقاهت تزریق به گونه ها ممکن است چند روز بیشتر طول بکشد. پس از درمان ممکن است ناحیه متورم و کبودی شود اما شما می‌توانید نتایج را تقریباً بلافاصله متوجه شوید. مزیت دیگر این است که ناحیه ای که در آن لیپوساکشن استفاده شده است باریک تر به نظر می‌رسد. پیوند چربی نتایج زیبا و ماندگاری را به همراه دارد، اما مقداری از چربی تزریق شده  بازجذب می‌شوند. ممکن است لازم باشد که برخی بیماران مجدد تزریق چربی انجام دهند. این روش هیچ جای زخمی برجای نمی‌گذارد.

ریکاوری بعد از انتقال چربی صورت چگونه است و چقدر طول می‌کشد؟

ریکاوری بعد از انتقال چربی صورت

ممکن است چند روز اول پس از عمل کمی درد را درصورت خود احساس کنید، البته پزشک می‌تواند داروهای ضد درد برای شما تجویزکند. علاوه بر آن پزشک شما فهرستی از دستورالعمل‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد تا سریع تر بهبود یابید. تزریق چربی نیازمند آن است که زمان کافی برای بهبودی داشته باشید. دوره بهبودی هر بیمار متفاوت است. به طور کلی ممکن است سه ماه طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابید، اما برخی افراد است سریعتر درمان می‌شوند. به طور کلی اگر به درستی از خود مراقبت کنید، نتایج می‌توانند طولانی مدت باشند.

آیا در مقایسه با فیلر‌های پوستی، انتقال چربی به صورت مضراتی دارد؟

نتیجه تزریق چربی همچون سایر روش‌های درمانی دیگر قابل پیش بینی نیست. به  دلیل اینکه سلول‌های بنیادی چربی تزریق شده خون جدیدی در صورت دریافت می‌کنند و به همین دلیل ماندگاری آنها متفاوت خواهد بود. مناطقی از پوست که نازک‌تر هستند نظیر اطراف ابرو زیاد برای تزریق چربی مناسب نیستند به دلیل اینکه غیرقابل پیش‌بینی بودن ماندگاری چربی ممکن است موجب بی‌نظمی‌ و عدم تقارن در آن ناحیه شود. در نتیجه تزریق چربی در این مناطق نتیجه‌ای با ایده آلی کمتر ارائه می‌دهد. نکته دیگر این است که تزریق چربی نسبت به سایر فیلرهای پوستی یک عمل جراحی به حساب می‌آید و می‌توان آن را در مطب یا اتاق عمل انجام داد.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا