ریپورتاژ خبری

بررسی نقش و کاربرد روانشناسی در زندگی افراد

امروزه نیاز به آرامش، بیش از گذشته در زندگی احساس می شود، زیرا دغدغه های افراد با گذشته بسیار متفاوت شده است، با مشکلات و مسائل امروزی، افراد نیاز به یک روانشناس را در زندگی خود احساس می کنند تا با مراجعه به او در زمینه های مختلف از رهنمودهای او استفاده کنند.

روانشناسی چیست؟

روانشناسی مطالعه علمی ذهن و رفتار است. روانشناسان به طور فعال در مطالعه و درک فرآیندهای ذهنی، عملکردهای مغز و رفتار نقش دارند. رشته روانشناسی با ارتباطات قوی با علوم پزشکی، علوم اجتماعی و آموزش در نظر گرفته می شود. برخی از روانشناسان را می توان به عنوان یک دانشمند اجتماعی، رفتاری یا شناختی طبقه‌بندی کرد. برخی از روانشناسان سعی در درک نقش عملکردهای ذهنی در رفتارهای فردی و اجتماعی دارند. برخی دیگر فرایندهای فیزیولوژیکی و بیولوژیکی را که زمینه ساز عملکردها و رفتارهای شناختی است، کشف می کنند.

پزشکان متخصص روانشناسی، متخصصین بهداشت روان هستند که در حدود ۷ سال به مطالعه دروس مختلف مرتبط با رفتار های انسان، بیماری ها و روش های درمان آن پرداخته اند. این افراد برای کمک به بیماران در جهت برطرف کردن مشکلات روانی و خلقی تلاش می کنند. این مشکلات می تواند در حوزه های مختلفی مانند خانواده، اجتماع، مشکلات فردی یا حتی تحصیلی باشند. شاید تا این زمان هرگز به یک متخصص روانشناسی مراجعه نکرده باشید و ویژگی های یک متخصص روانشناس خوب را ندانید و یا ندانید که در ملاقات با آن ها چه چیزی در انتظار شماست.

شاخه های روانشناسی

 • روانشناسی بالینی
 • روانشناسی شناختی
 • روانشناسی رشد
 • روانشناسی تکاملی
 • روانشناسی قانونی
 • روانشناسی سلامتی
 • روانشناسی شغلی
 • روانشناسی اجتماعی

روانشناسی بالینی چیست

روانشناسی بالینی یک تخصص روانشناختی است که مراقبتهای روانی و رفتاری را برای افراد و خانواده ها به طور مداوم و جامع فراهم می کند.

روانشناسی قانونی چیست

روانشناسی قانونی در واقع کاربرد تخصصهای بالینی در زمینه حقوقی می باشد، روانشناسی پزشکی قانونی بر کاربرد تحقیق و آزمایش در زمینه های دیگر روانشناسی به عنوان مثال روانشناسی شناختی، روانشناسی اجتماعی و … در عرصه حقوقی تأکید دارد.

کاربردهای روانشناسی در زندگی روزمره

کاربردهای روانشناسی در زندگی روزمره

چگونه روانشناسی می تواند در زندگی روزمره شما اعمال شود؟ آیا فکر می کنید روانشناسی فقط برای دانشجویان، دانشگاهیان و درمانگران است؟ دوباره فکر کنید از آنجا که روانشناسی هم موضوعی کاربردی و هم نظری است، می توان از جهات مختلفی از آن استفاده کرد. روانشناسی می تواند کاربردهای چشمگیری در زندگی روزمره داشته باشد. موارد زیر برخی کاربردهای کاربردی روانشناسی در زندگی روزمره است.

 1. برای یافتن انگیزه از روانشناسی استفاده کنید.
 2. در ارتباطات روزانه شما نقش مؤثری دارد.
 3.  تقویت هوش هیجانی، که به توانایی شما در درک احساسات خود و سایر افراد مربوط می شود.
 4. در تصمیم گیری ها به کمک شما می آید.
 5. در کار به نقاط قوت خود پایبند باشید.

بررسی نقش روانشناسی در زندگی افراد

در این مبحث می خواهیم به این موضوع بپردازیم که آیا مطالعه و داشتن علم روانشناسی می تواند به افراد در زندگی روزمره کمک کند؟ باید بگوییم کاملا.

در اینجا می خواهیم ۵ مزیت بکارگیری علم روانشناسی در زندگی روزمره افراد را بررسی کنیم، که عبارتند از:

کاربردهای روانشناسی در زندگی روزمره

 1. مهارت فردی: دانستن علم روانشناسی یا استفاده از روانشناس در زندگی، مهارت فردی مثل: تعامل با دوستان، خانواده، همکاران را در افراد تقویت می کند.
 2. استراتژی های موفقیت : از دیگر مزیت روانشناسی در زندگی، این است که استراتژی موفقیت های شخصی خود را افزایش می دهید. با یادگیری روانشناسی، می توانید بستری برای رشد و پیشرفت شخصی ایجاد کنید. شما به طور طبیعی از افکار و اعتقادات خود، اینکه چگونه خود را می بینید و این شناخت ها بر زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد بیشتر آگاه می شوید. بنابراین شما برای توسعه استراتژی ها و عاداتی که شما را به سمت موفقیت بیشتر در زندگی سوق می دهند، آماده می شوید.
 3. شخصی درمانی: اگر شما در زندگی در شاخه روانشناسی هم مطالعه داشته باشید، می توانید خیلی از الگوهای تفکرات منفی خود را اصلاح کنید، مثلا می توانید اضطراب خود را کاهش دهید.
 4. مهارت حل مسئله : مهارت های حل مسئله شما با مطالعه روانشناسی بهبود می یابد، به این معنی که شما توانایی مدیریت شرایط زندگی، رسیدن به اهداف شخصی و دستیابی به موفقیت را دارید. تحصیل در رشته روانشناسی به شما آموزش می دهد تا از منظرهای مختلف، مشکلات را در نظر بگیرید که برای یافتن موثرترین و مفیدترین راه حل ها بسیار حیاتی است. روانشناسی به شما می آموزد که درباره نحوه تفکر خود فکر کنید. این امر هنگام رویارویی با چالشهای زندگی و تصمیم گیری یک مزیت بزرگ به همراه دارد. شما شانس بیشتری دارید که به شیوه ای متفکرانه و مدبرانه انتخاب کنید که بر هر یک از تعصبات و عادات ناخواسته ای که همه ما داریم غلبه کند.
 5. استدلال مفهومی : با داشتن علم روانشناسی، شما مانند یک دانشمند می توانید فکر کنید، از خود سوال بپرسید و استدلال کنید، بنابراین مهارت تحلیلی و استدلالی شما تقویت می شود. روند یادگیری روانشناسی فقط در کلاس اتفاق نمی افتد. شما به تدریج مشاهدات خود را شروع کرده و آنچه را که در تعاملات خود با دیگران آموخته اید، به کار می گیرید. این به شما امکان می دهد بسیاری از نظریه های رفتار انسان را در سناریوهای واقعی ببینید و تجربه کنید.

ویژگی های یک روانشناس خوب

همه افراد به دنبال یک زندگی ایده آل هستند، عواملی مثل شادی، رضایت از زندگی، رسیدن به موفقیت، سلامت روح و روان و جسم، ثروت و جایگاه اجتماعی مناسب از ایده آل های بسیاری از افراد هست که علم روانشناسی مؤثرترین راه برای رسیدن به این اهداف می باشد. اما چگونه یک روانشناس خوب برای خود پیدا کنیم؟ اصلا ویژگی یک روانشناس خوب چیست؟

یک روانشناس خوب، مهارت ارتباطی خوبی با مراجعه کننده خود دارد، همچنین باید امانت دار خوبی باشد و محرم درمانگر خود باشد، تا فرد مراجعه کننده بتواند به او اعتماد کرده و براحتی با او مسائل را مطرح کند تا مشاوره، نتیجه دلخواه را داشته باشد، از موارد دیگر می توان به داشتن یک برنامه درمانی ثابت و قابل قبول اشاره کرد، از همه مهمتر اینست که روانشناس خوب باید به روش درمانی خود معتقد باشد. داشتن صبر، حوصله و اخلاق هم  از مواردی است که روانشناس را به یک روانشناس خوب تبدیل می کند.

جمع بندی

یکی از کاربردی ترین راهی که در روانشناسی برای مقابله با مشکلات، انسان می تواند از آن بهره مند شود، تسلط بر زبان بدن است، پس باید بدانید که دکتر روانشناس براحتی می تواند با رفتار و حرکات فرد، ذهن او را بخواند. همچنین حتما شنیده اید که گفتن سخنان مثبت، تمام کائنات و کاریزماهای مثبت را به سمت شما می کشد، پس فردی که با استفاده از روانشناسی، مهارت های زندگی را فرا می گیرد، می تواند به موفقیت دست یابد و جایگاه بهتری در جامعه بدست آورد.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا